הרפתקאות, חברה, ייזמות, אינטרנט, פוליטיקה, הורות ובקיצור החיים שלי - בלוג אישי

למה אני צמחוני (כמעט טבעוני)? למה אתם לא?

זה באמת מאוד מוזר.

אני זוכר שפעם, כשהייתי קטן בן 16-17(חגגתי ארבעים לפני שבועיים), הייתי במסעדה וראיתי לידי מישהו שאוכל סטייק טרטרט, זה נראה לי אז כל כך מעניין וטעים וחשבתי שכשאהייה גדול אני אוכל סטייק טרטר. ולמי שלא יודעת או יודע סטייק טרטר הוא בעצם בשר לא מבושל בכלל. וזה קצוץ עם פלפל שחור ומלח ותבלינים וביצה לפעמים זו קציצה לא מבושלת. זה היה נראה לי טעים. ולא עשיתי את הקשר.

מידי פעם שואלים אותי אנשים, במשפחה, חברים וגם אנשים אקראיים, למה אני צמחוני, למה אני לא אוכל בשר. אבל עוד יותר מזה יש את אלו שפשוט חושבים שאני מוזר שאני הפסקתי לאכול בשר, ושזה יחזור לי. אז האמת היא שאני באמת לא יודע מה יהיה בעתיד אולם לפחות כרגע נראה לי הזוי לחלוטין לאכול בשר כי עכשיו בזכות ספרים שקראתי וסרטים שראיתי אני מבין את הקשר.

וככל שאני מבין יותר אני מבין יותר, ככה פחות נראה לי שאני עוד אוכל בשר פעם, ועוד יותר חשוב לי לעזור לאנשים אחרים להבין כמה זה חשוב להבין. בסופו של דבר כל אחד עושה את התמהיל לעצמו אולם חשוב שההחלטה תהייה מודעות אז להלן כמה נקודות בכתב ובהמשך כמה סרטונים קצרים בני 2-5 דקות בנושא זה:

  1. לאכול בשר זה טעים – כן יש אנשים רבים שאומרים זאת, גם אני אמרתי וחשבתי כך הרבה זמן: "אבל זה טעים לי". זה נכון, אולי, אבל האם אנו, המין האנושי לא פיתחנו מודעות גדולה יותר מאשר לעשות רק מה שטוב לחיך שלנו?
  2. לאכול בשר זה לא בריא (למרות הסידן, הברזל ועוד כל מיני דברים), אנשים פשוט לא יודעים – אבל יותר בריא לאכול צמחוני ואולי אפילו טבעוני לגמריי. למשל יש הרבה יותר סידן בטחינה מאשר בחלב, וברזל בירקות ירוקים מאשר בבשר. אולי פעם שהחיות היו גדלות באחו באופן טבעי זה לא היה מזיק, אבל בעידן שלנו שמגדלים חיות בתנאי תברואה קשים ושאת התהליך שהבשר עובר לאחר מכן אף אחד אפילו לא רוצה לדעת אין שום סיכוי שיש בזה משהו בריא.
  3. גידול בשר זה לא הומני – איך אפשר להגיד לעצמנו שפרה או כבשה הן פחות נחמדות ומתוקות מחתול או כלב? או לתרנגולת יש פחות זכות חיים מאשר לחסידה או בז? תהליך ההרג של מליארדי החיות שהורגים בשנה על מנת להאכיל את המין האנושי פשוט משחית אותנו מוסרית.
  4. גידול בשר הורס את כדור הארץ – תעשיית המזון מן החי הורסת את משאבי כדור הארץ נקודה.
  5. לאכול בשר זה לא בריא (2) – מי שאוכלים טבעוני יהיו בדרך כלל בריאים יותר מאוכלי בעלי חיים, יהיו חולים פחות, במחלות קשות ומחלות קלות.

אז למה אני רק "כמעט טבעוני", למה לפעמים אני אוכל דגים ולפעמים אני אוכל ביצה או גבינה? כי החיים מורכבים, ואם אני אוכל מידי פעם פרוסת גבינה זה במסגרת הסביר בעיני, ואם אני אוכל פעם בחודש דג זה במסגרת הסביר. וגם זה במגמת ירידה אצלי  ולכל דבר צריך להתרגל, אולם צריך לזכור אם כל האנשים בעולם יאכלו רק 10% או 20% מהבשר ומוצרים מהחי שהם אוכלים עכשיו המצב שלהם, של החיות ושל כדור הארץ יהיה ב 90% טוב יותר. ואני ירדתי כבר ל 3% ממה שאכלתי קודם…

אפשר לכתוב עוד הרבה, אבל מצאתי כמה סרטוני וידאו מאוד מעניינים, מי שרוצה מוזמנת ומוזמן לצפות.

אז קודם כל על הרצון לדעת – מהמטריקס:
http://youtu.be/WAz8OhozGCI

לעשות את הקשר פרק 1 – אוכל:

לעשות את הקשר פרק 2 – כושר:

לעשות את הקשר פרק 3 – תזונה:

לעשות את הקשר פרק 4 – משאבים:

לעשות את הקשר פרק 5 – חקלאות:

לעשות את הקשר פרק 6 – איכות הסביבה:

לעשות את הקשר – מוסר פרק 8:

 

אהבתם? שתפו!